آنالیز پیشرفته IPX

آنالیز پیشرفته IPX

دیجیفورت در نرم‌افزار آنالیز پیشرفته IPX خود از هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) برای شناسایی رویدادها در تصاویر استفاده میکند. هوش مصنوعی الگوریتم‌هایی میباشد که رفتارهای مغز انسان را شبیه سازی میکند که به صورت کلی به آن شبکه‌های عصبی میگویند.

شبکه‌های عصبی در عمل مانند باکس‌های پردازنده هستند که میتوانند با یادگیری خروجی یا خروجیهای مورد نظر یک ورودی را تولید نمایند که به این عمل “یادگیری عمیق” یا Deep Learning گفته میشود.

سیستم شبکه‌های عصبی و هوش مصنوعی در تصاویر باعث میشود تا آلارم‌های اشتباه در سیستم بسیار کاهش پیدا کنند و از طرفی قدرت تشخیص سیستم در مورد المان‌ها و اتفاقات بسیار بیشتر و گسترده‌تر باشد.

پلتفورم فعلی دیجیفورت میتواند ۸۰ نوع جسم را در تصویر تشخیص دهد: انسان‌، قایق، موتور، خودرو، کامیون، هواپیما، تلفن همراه، لپ تاپ، مانیتور، اسلحه، کلاه ایمنی و …

قبل از بررسی موارد استفاده و کاربرد آنالیز IPX، ویدیوی زیر را مشاهده نمایید:

.

موارد استفاده و کاربرد IPX:

کنترل ریسک منطقه:

در مکانهایی که ریسک عملیاتی وجود داشته باشد،‌ میتوان توسط آنالیز IPX قوانین آنجا را تحت نظر داشت.

به عنوان مثال در محل‌هایی که تردد افراد در کنار خودروها غیرمجاز یا خطرناک میباشد میتوانید سیستم را طوری تنظیم نمایید که به محض مشاهده فردی در کنار خودرو، به شما آلارم بدهد.

آنالیز منطقه خطر
آنالیز منطقه خطر در دیجیفورت

حفاظت پیرامونی:

آنالیز دیجیفورت میتواند برای ورود افراد غیرمجاز مانند یک سیستم اعلام سرقت عمل نماید.

به عنوان مثال در مکانهایی که همراه داشتن حیوان غیرقانونی و یا خطرناک باشد، به محض مشاهده یک حیوان در کنار انسان، آلارم سیستم برای شما ارسال میگردد.

تشخیص رفتار تهاجمی یا مشکوک:

دیجیفورت امکان شناسایی ترددهای مشکوک مانند ورود به بانک، مدارس یا داروخانه‌ها یا سازمانها با کلاه ایمنی و یا اسلحه را دارد. در این شرایط شما میتوانید تنظیمات سیستم را طوری انجام دهید که هر فردی که وارد مجموعه شده و دارای کلاه ایمنی یا اسلحه باشد،‌ به شما آلارم دهد.

تشخیص اسلحه یا رفتار مشکوک در دیجیفورت
تشخیص اسلحه یا رفتار مشکوک در دیجیفورت

کنترل PPE:

به همراه داشتن ماسک و یا پوشیدن کلاه ایمنی در برخی مکانها بسیار ضروری میباشد. شما میتوانید داشتن ماسک و یا پوشیدن کلاه ایمنی را برای افرادی که در مجموعه حضور دارند اجباری تعیین نمایید. در صورتی که شخصی یک یا هر دوی آنها را نداشته باشد،‌ آلارم مربوطه اجرا میشود.

تشخیص کلاه ایمنی
تشخیص کلاه ایمنی

شمارنده:

با استفاده از آنالیز دیجیفورت شما میتوانید حداکثر یا حداقل تعداد افراد یا اجسام دیگر در یک محل را تعیین نمایید.

به عنوان مثال در تصویر مشاهده میکنید که تعداد خودروهایی که در محل پارک هستند به طور دقیق تشخیص داده شده و بر اساس آن اپراتور میتواند تصمیم‌گیریهای مورد نیاز را انجام دهد.

در تصویر دیگر تعداد افراد در صف شمارش شده و شما میتوانید تعداد حداقل یا حداقل افرادی که میبایست در صف باشند را کنترل و بررسی نمایید.

شمارش افراد و خودرو
شمارش افراد و خودرو

پرسه زنی:

در صورت مشاهده افرادی که بیش از زمانی مشخص در یک محل متوقف شوند و یا محل را ترک نکنند، آلارم آن به شما اعلام میشود.

تشخیص پرسه زنی
تشخیص پرسه زنی

ترکیب آنالیزها:

شما میتوانید ترکیب چند المان را با یکدیگر مد نظر داشته باشید. به عنوان مثال فرد باید ماسک بزند و همچنین کلاه ایمنی داشته باشد. در صورتی که غیر آن رخ دهد، به شما آلارم میدهد.

ترکیب آنالیزها در دیجیفورت
ترکیب آنالیزها در دیجیفورت

افتادن:

یکی از مسایلی که ممکن است بر اثر بیماری و یا ضربه اتفاق بیفتد، افتادن بر روی زمین است. آنالیز دیجیفورت افتادن افراد بر روی زمین را تشخیص داده و آلارم مربوطه را برای شما ارسال میکند.

تشخیص افتادن بر روی زمین
تشخیص افتادن بر روی زمین

Heatmap یا نقشه حرارتی:

توسط این نوع نمایش، شما قسمت‌هایی از تصویر که حرکت در آنها اتفاق افتاده را مشاهده مینمایید و بر اساس رنگ‌های مختلف میزان حرکت در آن مناطق نیز برای شما مشخص میشود. این تکنولوٓی برای مراکز تجاری و یا مطالعات ترافیکی بسیار پرکاربرد میباشد.

نقشه حرارتی در دیجیفورت
نقشه حرارتی در دیجیفورت

فاصله گذاری اجتماعی:

یکی از پرکاربردترین آنالیزها (مخصوصا در شرایط شیوع بیماری COVID-19)، رعایت شدن فاصله‌گذاری اجتماعی است. شما میتوانید این فاصله گذاری را در یک محل و یا یک صف بررسی نموده و در صورتی که تخلفی صورت پذیرفت، ‌آلارم آن را دریافت نمایید.

فاصله گذاری اجتماعی در دیجیفورت
رعایت فاصله گذاری اجتماعی در دیجیفورت